Yeni Nesil (http://www.teknikbilgisayar.tk)

Join the forum, it's quick and easy

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
HABER
Sitene Ekle

DUYURU PANOSU

KODBUL

www.teknisyen.tk

Lütfen Sitemizden Yararlanmak İçin Üye Olun - Yönetici Onay Vermeden Üyelik Aktif Olmaz

Yaşar Öztürk

Güzel Söz
Ruhuna Virüs Bulaşmış Müslümanlar İçin En İyi Antivirüs Namaz ve Kuran'dırAnne ve Baba Sözü Altın Gibidir Ama Nedense Evlada Bıçak Gibi Gelir, Taki Evlat Baba veya Anne Olana KadarZaman Su Gibidir Akıp Gider Dün Çocuktun Bugün Genç Yarında Olacaksın İhtiyar Bu Yüzden İslam Gemisini Kaçırmadan Bir An Önce Binin Bu Gemiye Yoksa Yarın Çok Geç Olabilir...........
En son konular
» Windows Live Messenger Son Sürüm ve Windows Installer 3.1
Macintosh nedir EmptyÇarş. Ara. 09, 2009 12:34 pm tarafından Teknisyen

» sistemim kafayı yedi yardım
Macintosh nedir EmptyPtsi Mart 30, 2009 5:34 pm tarafından dertlidolap

» Notebook Tamir
Macintosh nedir EmptyPtsi Mart 23, 2009 1:42 pm tarafından Teknisyen

» Nod32 Antivirüs
Macintosh nedir EmptySalı Mart 17, 2009 3:00 pm tarafından Teknisyen

» Apple, iPhone 3.0
Macintosh nedir EmptyC.tesi Mart 14, 2009 11:23 am tarafından Teknisyen

» Nokia Yeni Cep Telefonu 8800 Gold Arte
Macintosh nedir EmptyC.tesi Mart 14, 2009 11:19 am tarafından Teknisyen

» Google Earth/Ocean Atlantis'i mi Buldu?
Macintosh nedir EmptyC.tesi Mart 14, 2009 11:15 am tarafından Teknisyen

» Bilgisayar Toplama
Macintosh nedir EmptyPerş. Mart 12, 2009 1:11 pm tarafından Teknisyen

» Bilgisayarın Tanımı
Macintosh nedir EmptyPerş. Mart 12, 2009 1:06 pm tarafından Teknisyen

Radyo

Kardelen FM 'de Şu An

RSS akısı

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

--
Öztürkler BilgisayarTürkçe Arama Motoru Firma rehberi

Macintosh nedir

Macintosh nedir Empty Günümüzde Macintosh

Mesaj  YasarOzturk Perş. Şub. 26, 2009 5:28 pm

Her ne kadar Apple şirketin önümüzdeki yıl piyasaya sürmeyi planladığı yeni işletim sistemi Mac OS X Snow Leopard‘ın “yeni özellik içermeyeceğini” belirtse de yazılımsal iyileştirmeler aslında işletim sistemine yepyeni bir soluk getirecek.

AppleInsider‘da yayımlanan haberde yeni işletim sistemi ile birlikte gelecek olan özelliklerden beş tanesi listelenmiş. RoughlyDrafted websitesinde yer alan habere göre işletim sistemi aslında altyapısında önemli yeniliklere gidecek. Bunlar arasında SproutCore, LLVM derleyicisi, CUPS yazdırma motoru, Microsoft Exchange 2007 Sunucu desteği ve kendi kendine çalışan web uygulamaları oluşturma özellikleri daha önce çeşitli kanallar aracılığı ile duyurulmuştu.

Tüm bunların yanısıra henüz detayları basına yansımayan başka özellikler de bulunuyor. Bunlar arasında çoklu-dokunmatik framework, uygulamaların dosya boyutlarında iyileştirmeler, metin işleme özellikleri, yazıtiplerin otomatik aktivasyonu ve ZFS desteği yer alıyor:

Yeni Çoklu-Dokunmatik Framework
Apple’ın tüm taşınabilir bilgisayarlarının önümüzdeki dönemde çoklu-dokunmatik yüzeye sahip olacağı bilinirken, şirket ilgili özelliğe dair son düzeltmeleri de içeren yeni çoklu-dokunmatik framework’ünü işletim sistemine entegre edecek.

İlgili framework birden fazla kod kütüphanesini ve yazılım geliştiricilerinin kendi uygulamalarına entegre edebilecekleri pek çok özelliği de bünyesinde barındıracak. Günümüzde çoklu-dokunmatik yüzeye sahip Apple taşınabilir bilgisayarları sadece Safari ve iPhoto gibi Apple’ın geliştirdiği yazılımlar üzerinde kullanılabiliyor.

Uygulamaların Dosya Boyutlarında Azalma
Snow Leopard’ın bir diğer hedefi de Mac OS X’in genel dosya boyutunu azaltması olacak. Bunun en büyük avantajı hiç şüphesiz günümüzde popülerliği gittikçe artan taşınabilir cihazlar üzerinde de ilgili işletim sisteminin daha performanslı kullanılabilmesi olacak. Daha az boyutu sayesinde görece daha az veri depolama kapasitesine sahip cihazlar üzerindeki ilgili depolama alanından kullanıcılar kendi kişisel dosyalarını saklamak için daha çok faydalanabilecekler.

Bunun sonucu olarak Snow Leopard uygulamalarının dosya boyutları da inanılmaz derecede azalmış durumda. Günümüzde Mac OS X 10.5 “Leopard” üzerinde tam 468MB alan kaplayan “Utilities” klasörü aynı uygulamaları içermesine rağmen sadece 111.6MB dosya boyutuna sahip olacak. İşletim sisteminin bir diğer önemli uygulaması olan Mail‘in dosya boyutu 287MB‘dan 91MB‘a indirilirken, iChat 111MB‘tan 52MB‘a ve iCal 89MB‘tan 48MB‘a indirgenmiş durumda.

Dosya boyutlarındaki bu azalmayı sağlayan teknolojilerin arasında ilk olarak yeni işletim sisteminin herhangi bir ekran çözünürlüğü kısıtlaması olmadan tüm çözünürlüklerde kullanılabileceği belirtiliyor. Bunun sağlanabilmesi için de daha önce kullanılan bitmap grafik dosyalarının yerine daha küçük vektör grafik dosyalarının kullanılacağı belirtiliyor.

Yazılımların yerelleştirilme yönteminde de değişikliğe gidilmiş durumda. Daha önce her uygulamanın içerisinde bulunan ve çoğu zaman kendini tekrar eden yerelleştirme dosyalarını kullanmak yerine Apple birden fazla uygulama tarafından paylaşılabilecek merkezi bir yerelleştirme dosyası kullanmayı hedefliyor.

Gelişmiş Metin İşleme Özellikleri
Snow Leopard işletim sisteminde günümüzde Microsoft’un Word uygulamasında kullanılan gelişmiş metin işleme ve düzeltme özellikleri de işletim sistemine entegre edilecek.

Mac OS X halihazırda yanlış yazılan kelimelerin işaretlenmesi ve dilbilgisi hatalarının çerçeve içinde görüntülenmesi gibi bazı özellikleri bünyesinde barındırıyor. Ancak halen otomatik kelime düzeltmesi, akıllı tire yerleştiricisi ve örneğin TM yazıldığında otomatik olarak ™️ çıktısını verebilecek metin değiştirme özellikleri de yeni işletim sisteminde yer alacak.

Otomatik Aktivasyon
Apple ayrıca Snow Leopard ile birlikte Veri Dedektörünü de geliştirecek. Halihazırda Mac OS X Leopard işletim sisteminde kullanabildiğimiz ve Mail gibi uygulamalar üzerinde bulunan metinlerdeki adres ve telefon numaralarının otomatik olarak algılanabilmesi özelliği geliştirilerek herhangi bir yazılımın ihtiyaç duyduğu yazıtiplerinin Spotlight yardımı ile sistem üzerinde otomatik olarak konumlandırılması ve o uygulamada kullanılabilmesi için aktive edilebilmesi sağlanacak.

ZFS Desteği
Son olarak Snow Leopard uzun süredir beklenen ZFS dosya sistemine tam destek veren ilk işletim sistemi olacak. İlgili dosya sistemi ilk olarak Sun Microsystems tarafından şirketin Solaris işletim sistemi üzerinde kullanılabilmesi için geliştirilmişti.

Mac OS X sadece okunabilir ZFS özellikleri ile piyasaya sürülmüştü ancak hem Snow Leopard hem de Snow Leopard Server işletim sistemleri 128-bit dosya sistemi için hem yazma hem de okuma desteğini içerecek ancak beklenenin aksine günümüzde Mac OS X işletim sistemi için kullanılan HFS+ dosya sisteminin yerini almayacak.

ZFS dosya sistemi özellikle birden fazla disk sürücüsü ile çalışan yüksek seviye sunucu yöneticilerinin tercih ettiği bir teknoloji olarak biliniyor. İlgili dosya sistemi veri havuzu, otomatik hata düzeltmesi, dinamik bölüm genişleticisi gibi önemli özellikleri bünyesinde barındırıyor.
YasarOzturk
YasarOzturk

- Similar topics