Yeni Nesil (http://www.teknikbilgisayar.tk)

Join the forum, it's quick and easy

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
HABER
Sitene Ekle

DUYURU PANOSU

KODBUL

www.teknisyen.tk

Lütfen Sitemizden Yararlanmak İçin Üye Olun - Yönetici Onay Vermeden Üyelik Aktif Olmaz

Yaşar Öztürk

Güzel Söz
Ruhuna Virüs Bulaşmış Müslümanlar İçin En İyi Antivirüs Namaz ve Kuran'dırAnne ve Baba Sözü Altın Gibidir Ama Nedense Evlada Bıçak Gibi Gelir, Taki Evlat Baba veya Anne Olana KadarZaman Su Gibidir Akıp Gider Dün Çocuktun Bugün Genç Yarında Olacaksın İhtiyar Bu Yüzden İslam Gemisini Kaçırmadan Bir An Önce Binin Bu Gemiye Yoksa Yarın Çok Geç Olabilir...........
En son konular
» Windows Live Messenger Son Sürüm ve Windows Installer 3.1
Linux Pardus Ubuntu EmptyÇarş. Ara. 09, 2009 12:34 pm tarafından Teknisyen

» sistemim kafayı yedi yardım
Linux Pardus Ubuntu EmptyPtsi Mart 30, 2009 5:34 pm tarafından dertlidolap

» Notebook Tamir
Linux Pardus Ubuntu EmptyPtsi Mart 23, 2009 1:42 pm tarafından Teknisyen

» Nod32 Antivirüs
Linux Pardus Ubuntu EmptySalı Mart 17, 2009 3:00 pm tarafından Teknisyen

» Apple, iPhone 3.0
Linux Pardus Ubuntu EmptyC.tesi Mart 14, 2009 11:23 am tarafından Teknisyen

» Nokia Yeni Cep Telefonu 8800 Gold Arte
Linux Pardus Ubuntu EmptyC.tesi Mart 14, 2009 11:19 am tarafından Teknisyen

» Google Earth/Ocean Atlantis'i mi Buldu?
Linux Pardus Ubuntu EmptyC.tesi Mart 14, 2009 11:15 am tarafından Teknisyen

» Bilgisayar Toplama
Linux Pardus Ubuntu EmptyPerş. Mart 12, 2009 1:11 pm tarafından Teknisyen

» Bilgisayarın Tanımı
Linux Pardus Ubuntu EmptyPerş. Mart 12, 2009 1:06 pm tarafından Teknisyen

Radyo

Kardelen FM 'de Şu An

RSS akısı

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

--
Öztürkler BilgisayarTürkçe Arama Motoru Firma rehberi

Linux Pardus Ubuntu

Linux Pardus Ubuntu Empty Linux Pardus Ubuntu

Mesaj  YasarOzturk Perş. Şub. 26, 2009 5:22 pm

TÜRKİYE - PARDUS
Temel özellikler

1. Kullanıcı yetki yönetimi
Pardus 2008 ile birlikte gelen gelişmiş yetki denetim sistemi ile tüm kullanıcıların yetkilerini detaylı bir şekilde düzenlenlenebiliyor, Pardus'un parola sorma ve yetkilendirme davranışını kolayca özelleştirilebiliyor. Yenilenen Kullanıcı Yöneticisi tüm kullanıcılar için yetki yönetimini son derece kolay ve güvenli hale getiriyor. Pardus geliştiricileri tarafından geliştirilen yetkilendirme sistemi ve yetki yönetimi arayüzleri PolicyKit - dbus altyapısını kullanıyor ve COMAR ile birlikte çalışarak tüm sistemde sorunsuz bir yetki denetimi altyapısı sunuyor.

2. Kolay kullanılır Ağ Yöneticisi
Ağ yöneticisi (network manager) uygulaması, oluşturulan ağ profillerini otomatik olarak algılayabilir ve otomatik olarak o profile geçiş yapabilir. Bağlantı bilgilerini sistem çekmecesinden izlenebiliyor, sürekli güncel bilgi alınabiliyor. Kablo (ethernet), kablosuz (wireless) ve modem bağlantıları değişik mekanlara göre profil olarak saklayanabiliyor, özel ayar isteyen ağlara kolaylıkla bağlananılabiliyor.

3. Gelişmiş paket yönetim sistemi
İnternetten bir kaç tıklama ile kolayca yeni uygulamalar indirmeyi ve kurmayı sağlayan paket yöneticisi (PiSi), Pardus 2008 ile birlikte daha da gelişti ve hızlandı. Kullandığınız uygulamaların en güncel hallerini, yalnızca yapılan değişiklikeri içeren küçük paketler indirerek güncelleyebilir, böylece bağlantı kotalarını doldurmadan sisteminizi en güncel ve performanslı şekilde kullanabilirsiniz. PiSi'nin yeni geçmiş yönetimi desteği ve yeni Geçmiş Yöneticisi ile sisteminize kurulan eski paketlere dönebilir, sisteminizin o anki anlık görüntüsünü kaydededebilir, bu görüntüler arasında kolayca geçiş yapabilirsiniz.
4. YALI
Pardus'u sabit diske kurmak için kullanılan YALI (Yet Another Linux Installer), ilk adımda kurulum için gerekli soruları sorup, ardından yaklaşık 30 dakika süren kurulum işlemine geçiyor. Kullanıcı bilgileri, otomatik giriş, zaman dilimini - sistem klavye ve dili gibi özelleştimeleri kolayca yapılmasını sağlıyor. Elbette tüm bu ayarları daha sonra yapılandırma yöneticisi TASMA aracılığıyla düzenlemek mümkün. Bunlara ek olarak, YALI sistemdeki sabit diskleri yönetmeyi son derece kolaylaştıran yeni bir bölümlendirme arayüzünü de içeriyor: Bu arayüz ile Pardus'un kurulumunu ve açılış sistemi kolayca özelleştirilebiliyor. Tamamen yenilenen otomatik yeniden boyutlandırma ve kurulum seçenekleri sorunsuz ve hızlı bir kurulum sağlıyor.

5. Kaptan Masaüstü
Pardus'un yeni kullancıları karşılayan uygulaması Kaptan Masaüstü de tamamen yenilendi. Kullanıcıların klavye/fare, masaüstü, Ağ ve paket yönetimi ayarlarını tek bir noktadan kolayca yapmalarını sağlayan Kaptan, kullanıcıların sistem ayarlarının iyileştirilmesi için önerilerde de bulunuyor.

6. Görüntü Yöneticisi
Pardus 2008'in yeni özelliklerinden biri olan Görüntü Yöneticisi, kullanıcıların monitör ve ekran kartı ayarlarını kolayca yapmalarını sağlıyor. Çözünürlük, renk derinliği, çoklu monitor yapılandırması gibi gelişmiş ayarların arayüzden yapılması sağlayan Görüntü Yöneticisi tamamen yenilenen COMAR görüntü yapılandırma altyapısını (zorg) kullanıyor.

7. Otomatik donanım tanıma
Pardus'un en güçlü yanlarından biri olan tamamen otomatik donanım tanıma, Pardus 2008 ile daha da gelişti. Pardus 2008 ile birlikte sisteme bağlanan yazıcılar da otomatik olarak tanınarak yapılandırılıyor. Özellikle kablosuz ağ cihazları, web kamera, yazıcı - tarayıcı gibi sıkça kullanılan donanım ürünleri çok daha sorunsuz bir şekilde destekleniyor.

8. Pardus Teknolojileri
Pardus'un temel teknolojileri COMAR ve Mudur, dbus altyapısını kullanarak tamamen yeniden yazıldı - Pardus 2008 bu teknolojilerin ilk kez kullanıldığı Pardus sürümü olarak kullanıcıların karşısına çıkıyor. Yeni COMAR, dbus ve yetkilendirme altyapısı ile tamamen entegre çalışarak sistem genelinde eksiksiz bir yapılandırma yönetimi hizmeti sunuyor.

9. Güncellenen bileşenler
Pardus 2008 sürümü, Pardus teknolojilerindeki yeniliklerin yanında birçok güncellemeyi de içeriyor :

•Güncellenmiş KDE 3.5.9 Masaüstü Ortamı
•En son Linux çekirdeği (2.6.25.9) ile çok daha fazla donanım desteği, kararlı ve güvenilir sistem
•Altyapı tarafında gcc 4.3.1, glibc 2.8, Python 2.5, Java 6 gibi önemli yenilikler
•En yeni, en hızlı ve en becerikli internet tarayıcısı Mozilla Firefox 3.0
•Tüm ofis formatları ile uyumlu çalışabilen OpenOffice.org 2.4.1
•Hataları giderilmiş ve en son sürüme yükseltilmiş yüzlerce özgür yazılım...
YasarOzturk
YasarOzturk

Mesaj  YasarOzturk Perş. Şub. 26, 2009 5:24 pm

Linux - Herşey 1991 yılında başladı ve bir çığ gibi büyüyerek bugünkü haline geldi...

Linux Pardus Ubuntu Pardus5
Linux, serbestçe dağıtılabilen, çokgörevli, çok kullanıcılı UNIX işletim sistemi türevidir. Linux, Internet üzerinde ilgili ve meraklı birçok kişi tarafından ortak olarak geliştirilmekte olan ve başta IBM-PC uyumlu kişisel bilgisayarlar olmak üzere birçok platformda çalışabilen ve herhangi bir maliyeti olmayan bir işletim sistemidir.
Linux Pardus Ubuntu Linux-logo1
UNIX 70'li yılların ortalarında büyük bilgisayarlar üzerinde çok kullanıcılı bir işletim sistemi olarak geliştirilmiştir. Zaman içerisinde yayılmış ve birçok türevi ortaya çıkmıştır. UNIX ismi UNIX Research Laboratories INC şirketinin tescilli markası olduğundan dolayı birçok şirket, aynı temele dayanan işletim sistemleri için değişik isimler kullanagelmişlerdir.

Linux, temel olarak Finlandiya Üniversitesinde öğrenci olan Linus Torvalds'ın ve Internet üzerinde meraklı bir çok yazılımcının katkıları ile geliştirilmiştir. Linux gelişimi açık bir şekilde yapılmaktadır. Bunun anlamı, işletim sisteminin her aşaması açık olarak Internet üzerinde yayınlanmakta, dünyanın dört bir yanında kullanıcılar tarafından test edilmekte, hataları ve eksiklikleri tesbit edilerek düzeltilmekte ve geliştirilmektedir. Zaman zaman bu deneme aşamaları belirli bir noktada durdurulur ve güvenilir bir işletim sistemi sunulup, geliştirme için ayrı bir seriye devam edilir. Geliştirmede yer alan bu açıklık Linux'un en büyük avantajlarından biridir. Gelişimi evrimseldir, hatalar anında kullanıcılar tarafından tesbit edilip rapor edilmekte ve birçok kişinin katkısıyla düzeltilmektedir. Bazı işletim sistemi sürümleri saatler içerisinde güncellenebilmektedir
YasarOzturk
YasarOzturk

Mesaj  YasarOzturk Perş. Şub. 26, 2009 5:25 pm

Ubuntu nedir?
Ubuntu bir Linux dağıtımıdır. Bir işletim sistemidir.

Windows’un ücretli olması ve kaynakları kapalı bir işletim sistemi olması sebebiyle Linux dağıtımlarının kullanıcıları giderek artmakta.

Ubuntu da Dünya çapında en çok kullanıcısı olan Linux dağıtımlarından biridir.
YasarOzturk
YasarOzturk